Классный час литературный про шевченко. Для учителя начальных классов. Изображения в филателии

и размещение баннера -ОБЯЗАТЕЛЬНО!!!

Мельник Н.І.

Вчитель початкових класів СЗШ №2

м. Марганця

„Конспект інтегрованого уроку”

Мета:

навчальна - доповнити, ;розширити;знання;учнів;про Шевченка -поета, Шевченка - художника; вчити працювати с художньою літературою, порівнювати, співставляти, виділяти головне, ;робити висновки;

розвиваюча - ;розвивати спостережливість, вміння передавати;на малюнку своє бачення твору; вміння виконувати короткотермінові завдання на основі асоціацій;

;виховна - ;виховувати любов і повагу до спадщини, яку нам;залишив;Тарас Григорович Шевченко.

Обладнання: портрет;Тараса Шевченка, ;твори;поета, ;картини; грамзапис вірша - пісні " Реве та стогне Дніпр широкий", схематична карта України, ;мікрофон, ;;скрипка, фарби, свічка, папір

Тип уроку: інтегрований, з поєднанням позакласного читання, музики та образотворчого мистецтва.

Хід уроку.

/. ;;;;;;;;Організаційний момент.

Підготування учнів та робочих місць до уроку,

Перевірка наявності учнів.

//. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів.

Діти, сьогодні у нас незвичайний урок, ми дізнаємося багато нового і цікавого про одну дуже талановиту, незвичайну людину, яка залишила незабутній слід в історії української літератури. А про кого саме йтиме річ, ви дізнаєтесь із інсценівки.

Оксана: ;;Чом же плачеш ти? Ох, дурненький Тарасе, давай я сльози витру. Не сумуй, Тарасику, адже, кажуть, найкраще від усіх ти читаєш, найкраще за всіх ти співаєш, ще й, кажуть малюєш. ;От виростеш і будеш;малярем. ;;Еге ж?

;Тарасик: Еге ж, малярем.

;Оксана". І розмалюєш нашу хату?

Тарасик: Еге ж. А всі кажуть, що я ледащо і ні на що не здатний. ;;Ні, я не ледащо!

Я буду, буду таки малярем!

Оксана: Авжеж, будеш! А що ти ледащо, то правда. Дивись, де твої ягнята! Ой, бідні ягняточка, що чабан у них такий - вони ж питочки хочуть.

Ш.Повідомлення теми уроку.

Кого в образі цього маленького хлопчика ви впізнали?

Так, мова піде про Т. Г. Шевченка.

ІУ.Повідомлення завдань уроку:

Наше завдання: продовжити творчу спадщину поета, а ще дослідити, чи здійснилася заповітна мрія хлопчика - Тарасика?

Яка ж його заповітна мрія?

А навіщо це нам знати?

(відповіді дітей)

V. Узагальнення вивченого матеріалу з позакласного читання.

А ще Шевченка називають Кобзарем. Кого раніше називали кобзарями? (відповіді дітей)

Так, раніше називали кобзарями мудрих дідусів, що ходили від села до села, грали на кобзі, правдиво розповідали людям про життя на Україні. Це, переважно були пісні сумного характеру.

Чому Шевченка називають Кобзарем?

1.;;;;;;Довести за творами поета, що Шевченко правдиво розповідав про життя за часів кріпаччини.

" Якби ви знали паничі".

III та IV групи - ;;;;" Мені тринадцятий минуло".

V група;- ;;;;"Сон".

Аналітична група - слідкує за відповідями та доповнює при необхідності.

б). Правила роботи в групах.

коли хтось говорить, всі слухають і не перебивають; намагатися обговорити всі ідеї, думки.

в). Хід обговорення.

перевірка роботи в групах - виступ доповідача; доповнення, якщо є, аналітичної групи; запис основних рис творів.

г). Підведення підсумків обговорення.

;;;;;;;Так як жилося за часів кріпаччини людям?

;;;;;;;А самому Шевченку?

;;;;;;;А як розповідав поет про природу? Доведіть це за допомогою твору.

2.;;;;;;Довести за творами поета, що Шевченко розповідав про природу.

Творчі завдання кожна група учнів обирає самостійно.

а). Хід обговорення.

перевірка роботи в групах - виступ доповідача; доповнення, якщо є, аналітичної групи; запис основних рис творів; оцінювання роботи.

VI. Підведення підсумків уроку з позакласного читання.

;;Шевченка називали Кобзарем, бо він правдиво і мудро розповідав про ті страждання, яких сам зазнав, та люди, які тоді жили. Але він з великою любов"ю оспівував природу рідного краю, її чарівність, неповторність. В ті жахливі часи, зазнаючи величезних страждань, хлопчик ріс допитливим і розумним, працьовитим і уважним. А мрія стати художником ніколи не залишала Тарасика. Але були у нього і інші мрії. А які саме дізнаємося з уривку твору Оксани Іваненко "Біла ніч".

БІЛА НІЧ

Як добре, що в Петербурзі білі ночі!

;;Хлопці, зморені денною працею, ще не сплять. Зовсім тихо на хазяйській половині. Тільки Тарас ніяк не може заснути в своєму кутку.

;;У крихітне віконце на горище пробивається світло. Видно як удень. Це петербурзька біла ніч. Тарас не може заснути. Та він не хоче зараз спати. Голова його повна думок і мрій. Це його єдиний вільний час, він може думати, про що хоче. Зараз так видно, він може робити, що хоче.

;;Тарас пройшов садом і повернувся в алею статуй. Яка тиша, який спокій зараз у цьому саду! Ніхто й ніщо не заважає, він може віддатися своїй улюбленій справі. Тарас виймає папір і починає перемальовувати статуї. Але всі почуття, думки, мрії збудженні прогулянкою. Про що міг думати Тарас? Ех! Якби можна було заспівати! Заспівати рідну пісню, яку співали рідні сестри, мати, старий дід там, на далекій Україні. Йому дуже захотілося заспівати так, як колись співав він сам, блукаючи ярами, степами, над синім Дніпром. Цього, звичайно, не можна робити. Але в голові линуть ці пісні, з якимось новими, своїми словами, і замість того, щоб малювати, як збирався, на рисувальному папері він записує свої пісні.

;;Перед очима линуть широкі степи, зелені гаї і діброви, рідний Дніпро, то такий ласкавий привітний у літні ясні дні, з тихими вербами, що схиляються над ним, то непокірний, ревучий та могутній.

;;;;Реве та стогне Дніпр широкий,Сердитий вітерзавива,

Додолу верби гне високі, Горами хвилі підійма...

;;;Біжать рядки за рядками. Легко, без напруження,Тарас пише рідною своєю мовою, якою розмовляв на селі з батьком, братами, сестрами, якою розказував дід свої нескінченні оповідання, Якою рідна ненька співала пісні над убогою колискою. Він перечитує, і самому дивно, що виходить так складно, так просто і гарно, і він усміхається щасливо, розгубленою посмішкою. ;;;;Як же це добре, що в Петербурзі білі ночі!

VII. Актуалізація знань та чуттєвого досвіду учнів.

Про що мріяв Шевченко в літньому саду?

Так, мріяв малювати, співати, а створив чудовий твір, в якому так точно передав характер наймогутнішої річки України - Дніпра. А ми спробуємо втілити мрію Тарасика.

VIII. Повідомлення завдань уроку з;малювання:

Сьогодні в своїх малюнках спробуємо передати силу і могутність Дніпра, його непокірність.

IX. ;;;;;;Узагальнення вивченого матеріалу з музики та малювання.

» ;;;Краще зрозуміти цей твір нам допоможе музика.

а). Прослухування грамзапису твору "Реве та стогне Дніпр широкий" у виконанні капели бандуристів. » ;;;

;;;Вслухайтесь в музику. Як вона звучить?

;;;;;;;Яка за характером? ;;;;;;;;(горда, неспокійна, простора, насичена, велична)

б). Робота над образами твору.

Зачитайте І строфу вірша. Які образи присутні? ;;;;(Дніпро, вітер, верби, хвилі).

Зачитайте II строфу вірша. Які образи присутні? ;;;(місяць, хмари).

Зачитайте III строфу вірша. Які образи можливо побачити, а які почути?

Які кольори допоможуть передати настрій твору?

Шевченко малював свої твори вуглинкою, а ми будемо малювати спочатку невидимим пензликом - свічечкою, а потім широким пензликом.

а). Виконання роботи.

*Як розташовуємо папір?

*Що будемо малювати першим?

*Що темніше небо чи земля?

г). Слухання музичного інструменту.

;;;;;;;Щоб вам легше було передати образи твору, його характер, Аня вам буде допоморати разом зі скрипкою.

X. Підведення підсумків уроку з образотворчого мистецтва

а). Демонстрація кращих робіт;;;(по одній з кожної групи);

» ;;;Я, гадаю, Шевченко був би задоволений вашою роботою, а от зараз я запрошую до маленької художньої виставки творів Шевченка - художника.

б). Демонстрація репродукцій Шевченка.

I;;;;;;;період творчості. ;;;Малюнки, виконані в дитинстві та картини, створені під час навчання в Петербурзі.

II;;;;;;період -;;;;;;;;Серія "Живописна Україна", "Циганка - ворожка".

Катерина, у Києві,в Корсуні, у Черкасах, дари в Чигирині, діти Рєпніних.

/// період -;;;;На засланні. Казахські діти.

Порівняння з віршами за характерними рисами записаними на дошці.

в). Розповідь про подорож по Україні після повернення з Петербурга.

;;;;Знаходячись далеко від України Шевченко завжди дуже сумував за Батьківщиною. І лише після;;14 років чужини, у травні 1843 року йому вдалося повернутися на Україну. Повернувшись поет мандрує по містах і селах Полтавщини, Катеринославщини, Київщини. У вересні Шевченко об"їхав місця, пов"язані з історією Запоріжської Січі, побував на острові Хортиця, на території сучасного Нікополя, Марганця.

;;;;Давайте, діти, звернемось до нашого проекту, нашої карти і пригадаємо, які ж саме Січі козацькі і де були розташовані на території нашої області. От і визначимо за допомогою ось цієї стрічечки шлях - подорож Шевченка. Розпочав він з Черкащини, відвідав Верхньодніпровськ, Катеринослав, Олександрівськ, Покровське.

;;Поет на власні очі побачив місяця, якого він оспівував у своїх творах. Під час подорожі він не розлучався з альбомом і зробив десятки малюнків, але збереглися лише декілька. А ось цей (демонстрація картини) знаходиться в музеї Дніпропетровська.

г). Вправа "Мікрофон ".

Як ви гадаєте, діти, чи здійснилася мрія маленького Тарасика?

Які риси характеру проявив він для досягнення своєї мрії?

Чи вважаєте ці риси потрібними вам?

А чи варто нам про це говорити, читати, адже це мрія однієї людини, а у кожного - є свої?

Обговоріть це питання в групах і висловіть свої аргументи з допомогою мікрофону.

Якщо "ЗА" - то чому? ;;;якщо "ПРОТИ" - то чому?.

XI. Підведення підсумків уроку.

;;;;Мені було дуже приємно працювати, бо ви з увагою віднеслись до мрій Тараса Шевченка, а значить і свої мрії зможете втілить в життя.

;;;;Вдома прочитаєте ще раз твір "Біла ніч" і розповісте батькам про те, як з"явився малюнок, який ви намалювали на уроці до цього твору.

Тема: "Я буду, буду таки малярем!"

Понравилось? Отблагодарите, пожалуйста, нас! Для Вас это бесплатно, а нам - большая помощь! Добавьте наш сайт в свою социальную сеть:

ГОДИНА СПІЛКУВАННЯ

«ЖИВЕ ПІД СОНЦЕМ ЛЮБОВІ ШЕВЧЕНКОВА ВЕСНА»

Для учнів основної школи

Мета: розкрити велич і безсмертя українського поета, світового генія, неперевершеного майстра слова Т.Г.Шевченка.

Наочне оформлення: портрет Т.Г.Шевченка, виставка книжок, репродукцій художніх творів, збірники творів.

Музичне оформлення: запис пісні „Реве та стогне Дніпро широкий”.

Обладнання: мультимедійна презентація, музичний центр, книжковий стелаж, свічки.

Хід години спілкування

Епіграф

Який потрібно мати

В душі безсмертний цвіт,

Щоб хвилювати людство

І через сотні літ.

Яким зарядом треба

Наснажити слова,

Щоб пісня і сьогодні

Звучала, як нова …

О. Підсуха

На слайді демонструється акровірш

Т и мусиш нам співця назвати,

А дже умів лиш він один

Р абів німих так захищати.

А хто так оспівав, як він,

С адок вишневий коло хати? (Дмитро Білоус)

Вчитель: Живе під сонцем любові Шевченкова весна…, саме так поетично звучить тема нашого уроку.

Тарас прийшов на світ, коли ще скутий кригою сивів у берегах Дніпро. Березень благословив першу сльозу немовляти, що, мов із серця, упала Славутичу на груди й розтопила кригу. Саме в ці прекрасні березневі дні все людство вшановує великого Кобзаря. Протягом недовгих літ життя Т.Шевченко зорав свою ниву і засіяв її словом добра, любові, правди та волі. Тож давайте і ми сьогодні кинемо чисті зерна великої вдячності на Шевченкову ниву.

До портрета Шевченка підходить учень і учениця. У руках – запалені свічки

Свічку поставлю, свічку поставлю,

Мов перед образом, перед тобою.

І хоч у мріях народ свій заставлю

Стати навколішки поряд зі мною.

Благословенна хай буде година

І тая хата, і село,

Що Україні принесло

З великих найбільшого сина.

Стою перед тобою, поете,

Маленька, як макове зерня,

Твій погляд пронизує душу,

Немовби колючеє терня.

Схилюся низько, Тарасе,

І клятву тобі я приношу,

За всіх і за вся нерозумних

У тебе прощення я прошу.

Вчитель. Погляньмо уважно на портрет благородного і мужнього Шевченка, захисника прав знедоленого народу. Подивляюся уважно. Погляд спрямований твердо вперед, хоч десь там, у глибині очей, і причаївся ледь помітний смуток. У погляді – віра у справедливість, якій віддав усе життя, віра у звільнення трудящих. У смуткові – уболівання за долю народу, Усе його життя – великий подвиг. Важким і тернистим був життєвий шлях
народного співця.

Звенигородщина – співучий куток України, в ньому. І саме тут 9 березня 1814 року

В похилій хаті, край села,

Над ставом чистим і прозорим

Життя хлопчику дала

Кріпачка – мати, вбита горем

– Радість і смуток, біль і нові оселі сповнювали груди. Син!… Яка радість!… Хай росте великий!… А виросте … і в голові смуток погасив радість: панові ще один кріпак, ще один підневільний страждалець.

– Діти, яке значення слова „кріпак”? (Це людина, закріплена за паном, яка працює на нього. Пан міг кріпака продати, купити, виміняти, як річ).

За народним повір’ям коли народжується дитина Господь благословляє її в білий світ своєю рукою. Покладе на голову – мудра буде, на руки – майстром на всі руки, на серце – доброю. І такою дитиною, якій поклав Господь руку на серце, голову та руки, був Т. Шевченко.

Йшли роки. Ріс хлопчик. Його босоноге дитинство проходило в селі Кирилівка. Хлопчик зростав допитливим. Не тримався хати, а все блукав десь за вигоном (за що його прозвали малим приблудою), все що було довкола нього, цікавили Тараса. Він завжди ходив замисленим – щось роздумував.

Прийшов час, і ось Тарасик уже школяр. Та недовго тривало Тарасова мука – наука. Несподіване горе випало на долю маленького хлопчика.

Учні читають вірш Грицька Бойка

1-ий учень:

У старій хатині

Кріпака колись,

В тихий день весінній

Хлопчик народивсь.

2-ий учень:

У тяжкій неволі

Ріс малий Тарас.

Він не вчився в школі,

Він ягнята пас.

3-ій учень:

Умерли мама й тато...

Сирота – в дяка.

Тут була в хлоп’яти

Грамота гірка.

4-ий учень:

В пана – бусурмана

В Петербурзі – дім.

Кріпаком у пана

Був Тарас у нім.

5-ий учень:

Хоче малювати

Прагне він до знань,

Та за це багато

Зазнає знущань.

За ясну свободу,

Світло майбуття –

Він віддав народу,

Все своє життя!

Вчитель. Тарас виріс обдарованою дитиною. Доля його нагородила талантами.

Кобзар ще змалку купався у тих віршах невідомих поетів, що звуть їх народними піснями. Ще змалку полинув Тарас у вир пісні, яка стала пізніше життєдайною силою для власних творів. Так народжувався перший талант – талант поета.

В тому кутку України, де село Кирилівка, завжди було багато між людьми малярів. Мабуть через те, що край тихий хоч малюй: в садах та зорях...

Малював, бувши малим, і Шевченко: хати, церкви, дерева. Малював, наймитуючи в дяка, терпів знущання бо жага до малярства була сильнішою за всі кривди. Там, у рідній стороні, народжувався другий талант – талант художника.

Був Шевченко Кобзарем-співцем дум народних. У них – краса українських степів і рев Дніпра могутній, туга за рідним краєм і розмова з одинокою зорею що світить у душу. Із народного напившись джерела, зберігши у серці своєму найрідніші образи, помандрував Тарас у широкі світи. А поруч нього йшли дві посестри-Муза і Доля.

…Слава не забарилась. Український народ пишається своїм пророком і генієм, співцем волі і провісником нового життя. Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті – невмирущу славу й усе розквітаючу радість.

Травень квіти зібрав зі всієї Вкраїни і сльозою скропив, і вірою повив та встелив путь з Петербурга до його вічного й тихого дому – на Чернечу гору, що стала Тарасовою горою. Тут часто можна почути українських народних співців і музикантів, які співають і грають на кобзі (бандурі). Це кобзарі.

Вчитель. Діти, чому Шевченка називають Кобзарем?

Учні. Колись у сиву давнину, ходили по Україні старі люди (часто вони були сліпі), співали про тяжке життя, про героїчні подвиги козаків. Співаючи, вони грали на старовинному інструменті – кобзі. Назва інструменту і дала назву – кобзарі.

Вчитель. Шевченко не грав на кобзі, не співав пісень по дорогах України, але коли читаєш його твори, то ніби чуєш ніжну, сумну пісню про тяжке життя народу.

Свою першу збірку творів (1840 р.) поет назвав „Кобзар”. Входило до неї тоді 8 поезій.

Учні зачитують вірші із збірки„Кобзар” Т.Г.Шевченка

Вчитель: Зверніть увагу на збірки „Кобзар”, видані в різні роки. Не один вірш із цієї збірки знайшов дорогу до вашого серця. Його поетичне слово любить і ненавидить, плаче і сміється, радіє і сумує.

Читання учнями творів Т.Г.Шевченка „Зоре моя вечірняя”, „Зацвіла в долині червона калина”, „Тече вода з-під явора”.

Вчитель. Багато віршів Тараса Шевченка покладено на музику. Які ви знаєте пісні на вірші Т.Г.Шевченка?

Слухання запису пісні „Реве та стогне Дніпро широкий”.

Вчитель. Тарас Григорович Шевченко був не тільки поетом, він був ще й і талановитим художником. Його роботи різноманітні за жанрами: автопортрети, портрети, пейзажі.

Розгляд та коментар репродукції Шевченка „Автопортрет”(1840).

Вчитель. Запитання вчителя до учнів.

  • Хто впізнав людину, яка дивиться на нас із глибини часу? (Т.Г. Шевченко)
  • Що означає слово „автопортрет”? (Автопортре́т портрет художника, виконаний ним самим )
  • Яким ви бачите поета? (Молодим, добрим, розумним)
  • Що виражають очі? (Печаль, біль)
  • Високе чоло свідчить про глибокий розум.
  • Про що думає поет?

Декламування вірша «Думи мої, думи мої …»

Думи мої, думи мої,

Лихо мені з вами!

Нащо стали на папері

Сумними рядками...

„Я так її люблю, я так її люблю

Мою Україну убогу...” .

Вчитель. Україні він віддав своє життя і мріяв бачити її і народ український вільними. Пам’ять про поета вічна.

До своїх нащадків, до нас з вами поет звертався словами:

„І мене в сім’ї великій,

В сім’ї вольній, новій

Незабудьте пом’янути

Незлим тихим словом”.

Пам’ятає народ свого Кобзаря, вшановує його пам’ять: іменем Шевченка названо вулиці, театри. Національний університет носить його ім"я. На майданах міст і сіл споруджено пам’ятники поету.

Отже, живе під сонцем любові Шевченкова весна … вона прийшла на землю, яку сходив Тарас малими, босими ногами й засівав словом.

Діти зачитують присягу:

Уклін тобі, Тарасе,

Великий наш пророче,

Для тебе вірно б’ється,

Те серденько дитяче.

За тебе вічно б’ється

За твої заповіти,

Чого батьки не зможуть,

Те зробим ми, їх діти.

Звучить лірична мелодія

Легло костьми

Ученик. Тарас Григорьевич Шевченко - непримиримый борец против любого притеснения человека человеком, поэт-гуманист, глубоко народный поэт. Писать стихотворения начал еще до освобождения из крепостничества, потому что до 24-х годов был крепостным. В 1840 г. вышел первый поэтический сборник Тараса Шевченко «Кобзарь». Самим названием автор пытался показать, что он выступает певцом народа, его стремлений, надежд, мечтаний о лучшей судьбе. «Кобзарь» в 1840 г. проникнут стихийным протестом против той несправедливости, которая существовала в Украине. С большой любви поэта к Украине, к своему народу выросла правдивая, неповторимая поэзия «Кобзаря»

Блуждают люди; повысыхали
А материнских горячих слез!

В символическом образе Прометея показал несокрушимость народов царской России, а в образе орла-хищника - царизм, который людей «карает» и пьет кровь трудовиков.

Ученик. Беспощадную критику русского «темного царства» дал Шевченко в поэме «Кавказ» (в 1845 г.), где изобразил борьбу, которую вела Россия в 1843-1859 гг. с черкесами. Эта борьба со свободолюбивыми жителями Кавказа была долгой, затяжной и с огромными обоюдными жертвами. Автор показывает огромные страдания, трагедию народа, трагедию войска, посланного царизмом завоевывать Кавказ:

Это, тот Первый
С детьми и внучками, утопить
Встречает…

Не умирает душа наша
Всех императоров бы хватило
Вдову - сиротину.
И детишек своих ведут.

Накралися!

Я так ее, я так люблю

Страницы: 1 2

Долго ли в том мире
Людей муштруемых немало
Мою Украину бедную

Встанет Украина и развеет тьму неволи

Т.Г. Шевченко видел и понял, как тяжело Украине, какую несправедливость причинил ей русский царизм и украинские господа: Ободранная, сиротой Над Днепром, Тяжело - трудно сироте. А никто не видит - Только враг, который смеется…

Беленькие дома, свалились
Ученик. Большое народное горе, нищету и народную несправедливость увидел Т. Шевченко, когда он после освобождения из крепостничества посетил Украину.

При ней душу погублю!

Сады зелени, сгнили

Отношение к БЕДНОСТИ (в семье и школе)
Сам себе РЕЖИССЁР → ЛИТЕРАТУРА → учительская ПОДСОБКА

__________________________________

Из краткой биографии
Т.Г. ШЕВЧЕНКО

Харьков
Памятник Тарасу Шевченко
(скульптор Матвей Манизер,
архитектор И. Г. Лангбард,
1935)

Фотограф
А. В. Богданов

Шевченко Тарас Григорьевич ,
украинский поэт, художник, мыслитель,
революционный демократ

Выдающийся малороссийский (украинский) поэт и художник Т.Г. Шевченко родился 25 февраля (9 марта) 1814 года в селе Моринцы Звенигородского уезда Киевской губернии (ныне — Черкасской обл.) в семье крепостного крестьянина помещика П.В. Энгельгардта. Через два года родители Тараса переселились в село Кирилловку, где он провел детство. Мать Тараса умерла в 1823 году, в том же году отец женился вторично на вдове, имевшей троих детей. В 1825 году, когда Шевченко шел 12-й год, умер и его отец.

С этого времени начинается тяжелая, кочевая жизнь беспризорного ребенка, сначала у учителя-дьячка, затем у соседних маляров. В школе дьячка Шевченко выучился грамоте, а у маляров познакомился с элементарными приемами рисования. В 1828 году, он попал в прислугу помещика Энгельгардта в селе Вильшана, сначала поваренком, а затем в роли казачка.

Через год Тарас служил в доме помещика в Вильно, а с его переездом в столицу в начале 1831 года — в Петербурге. Обнаружив способности мальчика к рисованию, Энгельгардт решил сделать из него домашнего живописца и послал его в 1832 году в обучение к «разных живописных дел цеховому мастеру» В.Ширяеву.

Эрмитаж юноша посещал по церковным праздникам, срисовывал статуи в Летнем саду, где в 1836 году и познакомился с земляком — украинским художником И.М. Сошенко, который, посоветовавшись с украинским писателем Гребенкой, представил Тараса конференц-секретарю Академии художеств В.Григоровичу, художникам Венецианову и К.Брюллову, поэту В.Жуковскому.

Знакомства с этими очень известными людьми имели огромное значение в жизни Шевченко, особенно в деле освобождения его из неволи.

Первая попытка склонить Энгельгардта к освобождению Шевченко во имя гуманности оказалась неудачной. Брюллов отправился для переговоров к помещику, но вынес от него лишь то убеждение, «что это самая крупная свинья в торжковских туфлях» и просил Сошенко побывать у этой «амфибии» и сговориться о цене выкупа. Сошенко поручил это щекотливое дело людям более авторитетным.

Тогда, «сговорившись предварительно с моим помещиком, — писал Шевченко в своей автобиографии, — Жуковский просил Брюллова написать с него портрет, с целью разыграть его в частной лотерее. Великий Брюллов тотчас согласился, и портрет у него был готов. Жуковский, с помощью графа Виельгорского, устроил лотерею в 2500 рублей, и этой ценой была куплена моя свобода 22 апреля 1838 года». В знак особого уважения и глубокой признательности к Жуковскому, Шевченко посвятил ему одно из наиболее крупных своих произведений: «Катерина». В том же году Тарас Шевченко поступил в Академию Художеств, где стал учеником и товарищем К.П. Брюллова.

В 1840 вышел сборник поэтических произведений Шевченко «Кобзарь», где были впервые опубликованы стихотворения «Думы мои», «Перебендя», «Думка» («Нащо менi чорнi брови…»), «К Основьяненко», «Иван Подкова», баллада «Тополь», поэмы «Катерина» и «Тарасова ночь».

Раннее творчество Шевченко, итоги которого были подведены появлением «Кобзаря», развивалось в русле романтизма. В балладах и поэмах реальность тесно сплетается с фантастикой народных легенд и преданий; в основе сюжетов лежит несчастная, трагически обречённая любовь. Однако уже в ранних произведениях Ш. заметна мощная струя реализма. То же движение к реализму наблюдалось и в самой крупной из его исторических поэм «Гайдамаки» (1841), в которой были изображены события великого народного восстания 1768.

В 1846 Шевченко вступил в тайное Кирилло-Мефодиевское общество, где занимал наиболее левые позиции; и в апреле 1847 был арестован и затем отдан в солдаты в Орскую крепость (в Оренбургскую губернии, а в 1850 - в Новопетровское укрепление на полуострове Мангышлак, ныне г. Форт-Шевченко

Но и это не помешало Тарасу Григорьевичу Шевченко приобрести известность и остаться в истории культуры. Сейчас он считается основоположником новой украинской литературы, зачинателем критического реализма и революционно-демократического направления в украинской литературе и живописи.

По материалам Интернета подготовлено Геннадием Толбухиным

Разработка внеклассного мероприятия, посвященное 200-летию со дня рождения Т.Г.Шевченко.

«Скорбела душа Кобзаря».

Цели: -познакомить учащихся с жизнью и творчеством Т.Шевченко;

Пробудить в детях интерес к творчеству поэта;

Воспитывать в детях толерантность и чувство родства со славянскими народами.

Оборудование: компьютер, медиа проектор (для показа презентации о Т.Шевченко), книги поэта, картины Шевченко.

Участники: учащиеся 8-11 классов.

Ход мероприятия:

  1. Оргмомент
  2. Вступительное слово:

Что вы знаете об Украине?

А кто из вас знает, кто такой Т.Г.Шевченко?

Чтение стихотворения Шевченко «Завещание».

Эпиграфом нашего мероприятия будут строки Н.Некрасова, посвященные Шевченко:

«…он все изведал: тюрьму петербургскую, справки, доносы, жандармов любезности, всё-и раздольную степь оренбургскую…»

Посмотрите внимательно на портрет, и скажите каким, на ваш взгляд, человеком был Тарас Григорьевич (презентация)

Знакомство с биографией поэта (просмотр презентации и сообщение учителя литературы)

Шевченко родился 9 марта 1814 г. в селе Моринцы, Звенигородского уезда, Киевской губернии. Родители: Григорий Иванович и Катерина Якимовна- были крепостными крестьянами у помещика Энгельгарта. В 1822 году Шевченко отдают в науку в село Кирилловку. Там его определяют в церковь служкой. Батюшка, увидев желание Тараса учиться, по ночам обучает его грамоте и арифметики. В 1823 г умирает мать, а 1825 г – отец. Тарас Григорьевич остается круглым сиротой, батюшка из Кирилловки оставляет его при церкви. За время обучения и жизни в церкви у него проявляется талант к рисованию, первыми его учителями были монахи-иконописцы. В 12 лет Шевченко вернулся в родное село. Батюшка, который переживал и помогал ему, умер, а новый-выгнал его, сказав ему, что он лишний рот. В 15 лет Тарас был зачислен в дворовую челядь. Сначала был поваренком, затем комнатным слугой. По ночам или в свободную минутку он рисовал. Помещик, заметив талант Шевченко, отдает его на обучение к мастеру живописи Ширлеву. У мастера он обучался 4 года. Когда умирает помещик, Тараса отправляют на службу к тестю Энгельгарта на Смоленщину. Шевченко очень понравился тестю старого помещика, он делает Шевченко комнатным художником. Шевченко оттачивает мастерство художника, перерисовывая картины известных художников. Затем Тарас по приказу нового барина был отдан на обучение в Новгород к Иоганну-Батисту Лампе-младшему. Стажируется Шевченко в Петербурге, расписывая стены театров. Там его замечает И. Сошенко, а тот знакомит его с К. Брюлловым и В. Жуковским. В 1838 г Брюллов и Жуковский выкупили Шевченко, освободив его от крепостничества. К. Брюллов берет его под опеку и Шевченко становится его лучшим учеником (просмотр картин Т.Шевченко).

Какова тематика его картин? Как вы думаете, почему его выбор пал на изображение простых людей? А что его привлекало в природе? Почему?

Но параллельно с живописью он начинает писать стихи. По собственному признанию Шевченко, талант в нем пробудился светлой ночью 1837 г. Первое его стихотворение было посвящено женской доле и называлось «Порченая» (чтение данного стихотворения и его обсуждение). В 1840 г выходит первая книга стихов Шевченко, которая называлась «Кобзарь». Данное название закрепилось и за Шевченко и стало его вторым именем.

Шевченко был и Оренбургском крае с 1847 по 1857 год. В нашем краю он отбывал ссылку за оскорбление матери Александра Второго. Шевченко написал о ней небольшое стихотворение, которое вызвало настоящий переполох при дворе:

«А царица-что опенок, несчастный и убогий:

И сухая, и длинные ноги,

И бедняга непрестанно трясет головою.

Вот она –богиня эта?!

Горе мне с тобою!

Я тебя, такую куклу, не видав ни разу,

И поверил тупорылым твоим виршемазам!»

По прибытии в Оренбург его встретили украинцы, выпросив у губернатора Обручева разрешение о поселении Шевченко у них до определения его дальнейшей судьбы. 10 дней он пробыл у земляков, затем, одев Шевченко в военную форму, этапировали в Орск. В Орске он узнал, что такое настоящая муштра. А еще Шевченко угнетало то, что ему запретили писать и рисовать. Но он нашел выход: он вырезал из бумаги кружочки, скреплял их между собой, писал стихи, или рисовал и прятал в голенище солдатских сапог. Такие книжки Кобзаря получили название халявные («халява»-голенище). В 1848 г Шевченко отправляют в крепость, расположенную в устье Сыр-Дарьи. Бутаков- начальник крепости пишет Обручеву письмо, в котором просит у губернатора разрешение включить Шевченко в члены экспедиции на Аральское море в качестве казенного рисовальщика. Получив разрешение, Бутаков забирает под свое покровительство Шевченко. После экспедиции Шевченко живет в Оренбурге у Бутакова. Сохранился дом, в котором жил Шевченко, в настоящее время там находится музей поэта. Расположен этот дом на улице 8 марта 33. Шевченко дружил с людьми разных национальностей. Его интересовала жизнь и легенды татар, башкир, киргиз. В Оренбурге он написал такие произведения о быте киргиз как: «Близнецы», «Художник», «Княгиня» и др.

В июне 1857 г из Петербурга пришел документ о его освобождении, но Шевченко запретили посещать и жить в столицах. Год тянулась борьба за разрешение Шевченко жить в столицах. Друзья отстояли право Шевченко, и в 1858 г он побывал в Москве и Петербурге. В Петербурге он знакомится с негритянским актером Айром Олдриджем, пишет его портрет. Также часто вспоминал встречу с С.Т. Аксаковым. Осенью он принимает решение переехать в Украину, поселиться и умереть на родине. Шевченко пишет письмо и просит разрешение купить участок для строительства дома. Получив разрешение, он сам разрабатывает проект дома. Но его мечтам не суждено было сбыться. В начале зимы состояние его здоровья ухудшается (в ноябре он заболел водянкой). 25 февраля 1861 г Т. Шевченко умирает, 28- его похоронили на Смоленском кладбище Петербурга, а 10 июня его тело было перезахоронено на Черничной горе недалеко от его деревни.

Эстафета «Эрудит» по биографии Шевченко (цель: проверить внимательность и память учащихся по полученной информации).

Учащиеся делятся на 2 команды.

Вопросы командам задаются по очереди, если команда не отвечает, то вопрос переходит другой команде. За правильный ответ команда получает один балл. Баллы фиксируются на доске.

  1. Представителем, какого народа был Т. Шевченко?
  2. Где и когда родился поэт?
  3. К какому сословию принадлежали родители поэта?
  4. Чем еще увлекался Шевченко помимо написания стихов?
  5. Назовите людей, которые выкупили Шевченко из крепостничества?
  6. Кому было посвящено стихотворение, за которое поэт попал в ссылку?
  7. Где отбывал ссылку Шевченко?
  8. Назовите годы ссылки поэта?
  9. Жизнью, каких народов интересовался поэт, находясь в Оренбурге?
  10. Назовите произведения, которые были написаны за время ссылки?
  11. Чем запретили заниматься Шевченко во время ссылки?
  12. Как назывались его тайные книжки?
  13. Как называлась первая книга стихов поэта, название которой закрепилось за поэтом и стало его вторым именем?
  14. С каким писателем (нашим земляком) познакомился Шевченко после ссылки?
  15. В каком году умер поэт?
  16. На каком кладбище Петербурга был похоронен Шевченко?
  17. А где в настоящее время покоится тело поэта?
  18. Назовите улицу Оренбурга, на которой находится музей Шевченко?

Конкурс чтецов.

Приглашаются по одному участнику из команд.

Стихи читаются без подготовки («В каземате», «В неволе я один скучаю»)

Подведение итогов.

А закончить наше мероприятие я хочу стихотворением «Молитва». Я прошу лишь вслушаться в строки стихотворения и пропустить его через сердце. О чем просит человек Бога, на долю которого выпало столько испытаний? А чем просили бы вы, оказавшись на месте Шевченко? Вслух можете не говорить. Это ваше личное дело.

Итог занятия: что вам запомнилось больше всего из жизни Шевченко?

Какова тематика его стихов?

Если вас заинтересовала жизнь Т. Шевченко, то его жизнь описана в трудах исследователей М. С. Клипиницера, Л.Н. Большакова. А если вас заинтересовало его творчество, то идите в библиотеку и берите сборник его стихов и наслаждайтесь его творчеством!